logo-slideshow.png

Dnia 17 listopada odbyła się finałowa gala konkursu POTENCJOmetr, czyli ogólnopolskiego konkursu na najlepszy studencki projekt naukowy. Celem konkursu jest aktywizowanie osób działających w ramach kół naukowych oraz podniesienie ich kompetencji miękkich. Uczestnikami konkursu mogą być studenci działający w ramach studenckich kół naukowych na polskich uczelniach.

Nasze koło reprezentowane było przez Renatę Ferduła, która przedstawiła swój projekt diagnostyki Obturacyjnego Bezdechu Sennego z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych. Projekt zgłoszony był w kategorii Life Science i w tej kategorii zajął drugie miejsce. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym projekt, dostępnym pod linkiem: 

Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych do analizy wyników badania polisomnograficznego i wspomagania procesu diagnostycznego zaburzeń oddychania podczas snu.

Pod koniec października odbyła się konferencja Manufacturing 2017, podczas której nasze koło naukowe, reprezentowane przez Jakuba Otworowskiego oraz Martynę Michałowską, przedstawiło swoją działalność oraz realizowane projekty. 

Konferencja Manufacturing 2017 to integracja środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym, szansa nawiązania współpracy z partnerami z przemysłu oraz biznesu, jak również z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami badawczymi. Celem konferencji jest prezentacja innowacji, pomysłów, technologii oraz wymiana doświadczeń w obszarze projektowania, konstrukcji maszyn i urządzeń oraz technologii wytwarzania. Konferencja obejmuje tematykę m.in. zarządzania produkcją, inżynierii jakości, inżynierii materiałowej, oraz metrologii i systemów pomiarowych.

Przedstawiciele naszego koła naukowego krótko omówili czym zajmuje się koło BTS Da Vinci oraz zaprezentowali realizowane projekty. Szczególną uwagę zwrócono na projekt: "Artificial neural networks (ANN) in knee injury risk evaluation among professional football players", którego założeniem jest stworzenie narzędzi obliczeniowych do przewidywania urazów wśród sportowców. Przedstawiono również plany projektów, które koło zamierza realizować w przyszłości, a w nich praca nad stworzeniem algorytmów dedykowanych predykcji efektów leczenia w okulistyce, na podstawie analizy danych przed-, śród- i pooperacyjnych.

 

CMM 2017 to konferencja, która dotyczy numerycznych metod oraz ich zastosowań do rozwiązywania problemów mechaniki. Spotkanie jest organizowane regularnie od 1973 dwa razy w roku. Celem tej konferencji jest prezentacja oraz dyskusja na temat nowych pomysłów nawiązujących do podstaw teoretycznych oraz praktycznych zastosowań mechaniki komputerowej. 22 edycja CMM odbyła się od 13-16 września w Lublinie.

Na konferencji zaprezentowała się Martyna Michałowska, która poruszyła temat: ,,Artificial neural networks in knee injury risk evaluation among professional football players". Praca była zrealizowana w zespole: Martyna Michałowska, Tomasz Walczak, Jakub Krzysztof Grabski, Monika Grygorowicz oraz przy współpracy z Rehasport Clinic w Poznaniu.

 

 

Już 17 listopada odbędzie się druga edycja Seminarium Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Poznańskiej. Nasze Koło Naukowe jest jednym z partnerów tego wydarzenia. 

Seminarium Inżynierii Biomedycznej to projekt, który ma na celu organizację prelekcji wraz z panelami dyskusyjnymi dla osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę o postępie inżynierii biomedycznej. Ideą przedsięwzięcia jest umożliwienie uczestnikom wydarzenia wysłuchania prelekcji uznanych specjalistów zarówno z dziedziny nauk medycznych jak i nauk ścisłych. To szansa na poznanie możliwych ścieżek rozwoju oraz zwiększenia świadomości o multidyscyplinarnej gałęzi nauki, jaką stanowi inżynieria biomedyczna.

Bardzo serdecznie zapraszamy! Rejestracja: www.bioinzynieria.net.

 

 

        W połowie marca 2017 r. znów rozpoczęliśmy warsztaty z programem MATLAB. Znajomość tego programu okazała się kluczowa podczas badań z zakresu biomechaniki dla starszych członków koła i tym razem postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi podczas cotygodniowych spotkań. W warsztatach uczestniczy dziewięciu członków naszego koła.    

        Warsztaty rozpoczął dr inż. Jakub Grabski. Podczas trzech zajęć zaprezentował podstawowe funkcje w tym programie i zasady języka programowania. Przewodniczący naszego koła, Bartłomiej Grzebyta, poprowadził pięć kolejnych spotkań podczas których pokazał jak można program wykorzystać do obróbki danych uzyskanych za pomocą urządzeń znajdujących się w naszym laboratorium. Postawił też przed uczestnikami warsztatów problemy, jakie do tej pory napotkaliśmy w badaniach i obliczeniach, zachęcając ich do samodzielnego poszukiwania rozwiązań, a w razie trudności pomagając je znaleźć.

       Dwa tygodnie temu swoją rolę prowadzącego warsztaty Bartek oddał Rafałowi Chełkowskiemu, który zaprezentuje funkcjonalność programu Mathematica oraz jej zastosowanie w rozwiązywaniu równań Lagrange’a.

 

 

 

 

     W dniu 18 listopada 2016r. mieliśmy okazję zaprezentować dwa, spośród zrealizowanych przez nas projektów. Miało to miejsce podczas Seminarium Inżynierii Biomedycznej w Zakresie Ortopedii i Biomechaniki, zorganizowanego przez studentów Politechniki Poznańskiej. Nasze koło naukowe reprezentowali: Bartłomiej Grzebyta, Jakub Otworowski oraz Martyna Michałowska, omawiając następujące badania:

1) Położenie środka ciężkości podczas jazdy na rowerze.

2) Propozycja nowego parametru oceny ryzyka urazu kończyn dolnych

     Wspomniane wydarzenie cieszyło się bardzo pozytywnym odbiorem nie tylko od strony studentów Politechniki Poznańskiej, ale także innych polskich uczelni, przez co bardzo się cieszymy, że mogliśmy w nim wziąć udział. Była to doskonała okazja na wysłuchanie interesujących referatów czy też nawiązanie kontaktu i wymianę doświadczeń z firmami z zakresu bioinżynierii, które wystawiły swoje stanowiska.

W tym miejscu chielibyśmy serdecznie podziękować Organizatorom za zaproszenie, mając nadzieję, że również w przyszłym roku będziemy mogli uczestniczyć w podobym wydarzeniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Państwo!

Jako koło naukowe powstałe z inicjatywy kierunku Inżynieria Biomedyczna, chcielibyśmy zaprosić wszystkich sympatyków tej interdyscyplinarnej dziedziny wiedzy na wydarzenie poświęcone dokonaniom inżynierii biomedycznej, podczas którego zaprezentjemy jeden z aktualnie prowadzonych przez nas projektów. Oprócz nas swoje prelekcje wygłoszą m.in. przedstawiciele firm z pogranicza inżynierii i medycyny oraz inne koła naukowe Politechniki Poznańskiej, zajmujące zastosowaniem osiągnięć techniki w medycynie. Więcej szczegółów odnośnie miejsca i terminu można znaleźć poniżej. Serdecznie zapraszamy!

 

Nazwa wydarzenia: Seminarium poświecone dokonaniom w inżnierii biomedycznej 
w zakesie biomechaniki i ortopedii
 
 
Data: 18 listopad 2016
Godzina: 10:00-17:00
Miejsce: Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, sala:L051
 
 

 

 

     W lipcu br. rozpoczęliśmy nowe przedsięwzięcie. Naszym celem będzie badanie zmian parametrów chodu, w przypadku różnych schorzeń, względem chodu prawidłowego oraz wpływu prowadzonej rehabilitacji na wspomniane parametry. W badaniach uczestniczy doświadczony rehabilitant – Przemysław Jeziorski (o którym więcej można przeczytać na: http://physioart.pl/blog/). Pan Jeziorski wspiera nas swoją wiedzą na temat badanych schorzeń oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu, a przede wszystkim prowadzi rehabilitację osób biorących udział w badaniu.

Czytaj więcej: Ocena skuteczności terapii fizjoterapeutycznej za pomocą narzędzi biomechanicznych

Strona zbudowana na serwerach Politechniki Poznańskiej

Administracja treści i obsługa CMS Martyna Michałowska i Magdalena Grajewska

Poznań, marzec 2015

Joomla templates by a4joomla
>